logo

29 Mayıs 2016

Türkiye’nin Dijitalleşme Endeksi Vodafone’un Desteğiyle Belirleniyor

Accenture Dijitalleşme Endeksi, bu yıl bir kez daha Vodafone Türkiye’nin desteğiyle hayata geçiriliyor. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin dijital dönüşüm yolculuklarında nerede olduklarının gösterilerek dijital yetkinliklerinin karşılaştırıldığı Accenture Dijitalleşme Endeksi, dijitalleşmenin ölçümünde bilimsel bir yaklaşım ve sistematik bir metodolojinin kullanılması açısından Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.
Vodafone Türkiye, geçen yıl ilk kez hayata geçirilmesinde destek verdiği Accenture Dijitalleşme Endeksinin çalışmalarına bu yıl da katkı sağlayacak.
Türkiye’deki şirketlerin dijitalleşme oranlarının ölçümünde bilimsel bir yaklaşım ve sistematik bir metodolojinin kullanılması açısından bir ilk olma özelliği taşıyan Accenture Dijitalleşme Endeksi, özel sektörü ve akademik dünyayı bir araya getirirken, dijitalleşmenin önemi konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Bu yıl da Accenture, Vodafone Türkiye, Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) iş birliğiyle değerlendirilecek sonuçların sonrasında oluşturulacak rapor, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin sektörlerindeki dijitalleşme durumunu ve dijitalleşme sürecinde kendi durumlarını tespit etmelerine imkan tanıyacak.
Yarına Hazırım Platformu aracılığıyla Türkiye’nin dijitalleşmesini sağladıklarını belirten Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, şunları söyledi:
“Günümüz iş dünyasında şartlar ve rekabet koşulları çok hızlı bir şekilde değişiyor ve işletmelerin bu değişime hazır olmaları gerekiyor. Artık, tüm işletmelerin işlerini daha büyütmek ve başarılı olmak için dijitalleşme sürecine ayak uydurmaları şart. Hem bireyleri hem de kurumları dijital dünyanın oyuncusu haline getirme hedefiyle yaklaşık iki yıl önce Dijital Dönüşüm Hareketini başlattık. Türkiye’nin uçtan uca dijital kalkınmasını hedeflediğimiz bu programla milyonlarca bireyi dijitalleştirdiğimiz gibi, kurumlarla da dijitalleşme diyaloğunu başlattık. Vodafone olarak, Türkiye’de işletmelerin dijital haritasını ve ihtiyaçlarını Temmuz 2014’ten bu yana Yarına Hazırım Platformu ile belirlemeye devam ediyoruz. www.yarinahazirim.com adresinden tüm işletmelere ücretsiz olarak Dijitalleşme Endeksini hesaplama fırsatı sunuyoruz.”
Yarına Hazırım Platformu aracılığıyla yaptığımız çalışma sonucunda Türkiye’de KOBİ’lerin ortalama Dijitalleşme Endeksini yüzde 48’den yüzde 53’e çıkardık. Türkiye’nin Dijital Dönüşümüne liderlik etme vizyonumuzla, ülkemizin ortalama Dijitalleşme Endeksini yüzde 75’e çıkarmak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda, geçen yıl ilk kez Vodafone’un desteğiyle, Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Vakfının katkılarıyla hayata geçen Accenture Dijitalleşme Endeksi’ne ikinci yılında bir kez daha destek vermekten memnuniyet duyuyoruz. Türkiye’nin Dijital Dönüşümünü sağlamak amacıyla gerçekleştirdiğimiz çalışmaları kararlılıkla sürdüreceğiz.”
Accenture Türkiye Genel Müdürü Tolga Ulutaş ise, konuyla ilgili şöyle konuştu:
“Dijitali DNA’larında bulundurabilen şirketler dünya liginde rekabet ederek geleceğin şirketleri olabilecek. Bugün, küresel ekonominin yüzde 33’ünün halihazırda dijitalden etkilendiğini görüyoruz. Dijitalleşmeyi iş yapış şekillerinin merkezine taşıyabilecek şirketler sadece kendilerini büyütmekle kalmayacak ülke ekonomisi için de bir güç teşkil edecek. Biz de bu yıl ikincisini hayata geçireceğimiz Accenture Dijitalleşme Endeksinin şirketlere dijital dönüşüm yolculuklarında yol göstereceğine, dolayısıyla da Türkiye ekonomisinin büyümesine önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz.”
Yapılan araştırmalar, dijitalleşen şirketlerin kaynaklarını artırmadan gelirlerini sektörlerinin ortalama yüzde 9 üzerinde büyüttüğünü ortaya koyarken, karlılıklarını sektörlerinin ortalama yüzde 26 üzerinde gerçekleştirdiğini gösteriyor. Ayrıca dijitalleşen şirketler, pazar değerlerini de yükseltebiliyor. Vodafone Türkiye, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin dijitalleşme endeksinin hesaplandığı Accenture Dijitalleşme Endeksine destek vermenin yanı sıra şirketlerin dijital dönüşümleri için çalışmalar gerçekleştirmeyi sürdürüyor. Vodafone Türkiye’nin şirketlerin dijitalleşme ihtiyaçlarını gidermek amacıyla kurduğu Yarına Hazırım Platformu, otomotivden beyaz eşyaya her sektörden şirketin ihtiyaçlarını analiz ederek, bu ihtiyaçlara uygun çözüm sunuyor. Vodafone, Yarına Hazırım Platformu ile Türkiye’nin dört bir yanındaki 41 bin işletmenin Dijitalleşme Endeksini hesapladı. Vodafone Grubu ise global çapta 462 milyon bireyin ve 20 milyon işletmenin dijitalleşmesi için önemli yatırım yapmayı sürdürüyor.
Vodafone Türkiye’nin KOBİ’ler ve büyük işletmeler için Accenture ile birlikte geliştirdiği Yarına Hazırım Platformu ve Dijitalleşme Endeksi’ne ek olarak, Boğaziçi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Türkiye Bilişim Vakfı’nın katkılarıyla, Accenture ile gerçekleştirilen Accenture Dijitalleşme Endeksi çalışmasında, Türkiye’nin önde gelen firmalarının dijital dönüşüm yolculuklarındaki mevcut durumlarının tespit edilmesine destek olunuyor. Vodafone Türkiye’nin desteğiyle hayata geçirilecek olan Accenture Dijitalleşme Endeksi 2016’da hem Türkiye’nin Dijitalleşme Öncüleri hem de Dijitalleşmede En İyi Gelişim Gösteren Şirketler belirlenecek. Raporda, dijitalleşmenin getirdiği avantajla ilgili bilgi sunulması öngörülürken, şirketlere özel tavsiyelerde de bulunulması hedefleniyor.

Etiketler: » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.