logo

TPF Başkanı Altunbilek: “Ette Tavan Fiyatla Zarar Ediyoruz”

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, basın mensuplarına yaptığı sohbet toplantısında, ette tavan fiyat uygulayarak zarar ettiklerini söyleyerek, “Bakanlığımız bizimle bir araya gelsin isteriz. Karlılığımızdan da fedakarlık yapmaya hazırız” dedi.
Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek terör saldırılarının ardından perakende ciroları ve et, sebze meyve fiyatlarını basınla sohbet toplantısında değerlendirdi. Sebze-meyvede ürünlerin tarladan tüketiciye ulaşana kadar önemli gider maliyetleriyle pahalılaştığını belirten Altunbilek, “Yüksek fiyatlardan market zincirlerinin sorumlu tutulmalı. Sebze-meyve fiyatlarındaki üretim maliyeti ve raf fiyatı arasındaki farkı komisyoncular yüzünden” dedi.
Ürünlerin kendilerine komisyoncular aracılığıyla geldiği için orada bir yanılsama olduğunu bildiren Altunbilek, “Marketin yüzde 18-20 gibi kendi işletme gideri çok hesaba katılmıyor. Burada insan gücü, ambalajlama, boylama ve nakliyeyi de koyduğumuzda söylendiği gibi değil. Burada gerçekten sektöre haksızlık yapılıyor. Aradaki maliyetler hesaplandığında tarlada 1 lira, markette 5 lira olmadığı ortaya çıkar. Bizlerin, tüm yerel perakendecilerin manav reyonlarında en son dipte kazandığı net karımız yüzde 5’i geçmemektedir” ifadelerini kullandı.
TPF Başkanı Altunbilek, kendilerinin sebze-meyvede ürünleri bir bölgenin üretim halinden, bir de kendi bulunduğumuz şehrin halinden aldıklarının altını çizerek, “Burada da komisyoncuların aldığı bir fark var. Haksızlık da perakendeci meslektaşlarımıza yapılıyor. Et fiyatlarında tavan fiyat uygulamasının biz de zarar ediyoruz. Türkiye’deki et satışlarının yüzde 90’ını yerel marketlerin yapılıyor. Dana eti marketlere maliyeti 24 lira.. KDV ve kemiksiz hale getirme sonrası maliyet 36 liraya çıkıyor” dedi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının belirlediği tavan fiyatların kıyma için 32, kuşbaşı ette 34 lira olduğunu belirten Altunbilek, maliyetleri karşılayamadıklarını, KDV indirimi ve müzakere masasına oturmayı istediklerini söyleyerek, “Bakanlığımızın tanımındaki söylemi Et ve Süt Kurumunun satmış olduğu etin fiyatı 21 lira ama eti donuk et olduğu için bizlerin onu alıp müşteriye sunması mümkün değil. Bakanlığımızla bir araya gelip, daha uygun et satışı için ne yapılması gerekiyorsa bunları konuşmaya hazırız. Bizim alış fiyatlarımız ortada net bir şekilde duruyor.Biz yine de Bakanlığımızın sözünü yerde bırakmadık, 32 liraya kıymayı, 34 liraya da kuşbaşını satıyoruz ama zarar ediyoruz, Bakanlığımız bizimle bir araya gelsin isteriz. Etin yüzde 90’ı bizde satılıyor. Bakanlıklar fikirlerimizi almalı, karlılığımızdan da fedakarlık yapmaya hazırız” diye konuştu
Geçen hafta TPF bölge başkanlarıyla bir araya gelerek sektörü konuştuklarını bildiren Altunbilek, doğu illerinde yerel market cirolarının düşüş yaşadığını söyleyen Altunbilek, Diyarbakır ve Van bölge başkanlarının aktardığına göre satışların ciddi oranda düştüğünü belirterek, “Sonuçta şu çıktı, Güney Doğu’da terörün yoğun olarak başladığı günden bugüne cirolarının yüzde 50 kayba uğradığını söylediler” dedi.
Anadolu’da ve büyük metropol şehirlerinde de yüzde 10-15 gibi bir düşüş yaşandığının altını çizen Altunbilek, sözlerini şöyle tamamladı: “Perakende sektöründe, Rusya’yla ticaret yeniden canlanacak. Bu ülkeye giden sebze-meyvenin iç pazara gelmemesi sonucunda zam beklenmiyor. Yaz sezonu nedeniyle de bolluk yaşanacak. Tüketicimiz endişelenmesin daha ucuza sebze-meyve yiyecekler”.

Etiketler: » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.