logo

Sanayi Ciro Endeksinde Son Durum

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre %1,3 azaldı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %8,9 ve imalat sanayi sektörü endeksi %1,1 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %4,4 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2016 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %8,8 azalırken imalat sanayi sektörü endeksi %4,8 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en fazla azalış ara malı imalatında gerçekleşti

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en fazla azalış %2,5 ile ara malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en fazla azalış bilgisayarların, elektronik ve optik  ürünlerin imalatında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en fazla azalış %12,0 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu azalışı %9,2 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve %8,1 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en fazla artış tütün ürünleri imalatında gerçekleşti

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre en fazla artış %7,0 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı %2,6 ile gıda ürünlerinin imalatı ve %2,0 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı takip etti.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.