logo

Nisan Ayı Perakende Satış Hacim Endeksi

Perakende satış hacmi bir önceki aya göre %0,1 azaldı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %0,1 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %0,1 arttı, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) aynı seviyede kaldı, otomotiv yakıtı satışları %0,3 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları %1,8 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları %0,9 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları %1,0 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları %0,7 azaldı, posta veya internet üzerinden satışlar ise %3,6 arttı.

Perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %3,4 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2016 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %3,4 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %3,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %5,2, otomotiv yakıtı satışları %0,1 arttı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde; bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları %6,0 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları %17,3 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları %8,4 arttı, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları %4,0 arttı, posta veya internet üzerinden satışlar ise %16,6 azaldı.

Perakende ciro bir önceki aya göre %0,1 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %0,1 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %0,2, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %0,4 arttı, otomotiv yakıtı satışları %0,5 azaldı.

Perakende ciro bir önceki yılın aynı ayına göre %9,0 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2016 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %9,0 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları %9,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %16,4 arttı, otomotiv yakıtı satışları %5,5 azaldı.

Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.