logo

Lojistik Ve Ticaret Alanında Yaşanan Son Gelişmeler

Dünyada ve Türkiye’de en fazla büyüyen sektörler arasında yer alan lojistik sektörü, tüm bağlantılarıyla “Lojistik ve Ticaret Buluşması”nda ele alındı.
Maltepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Bölümü tarafından bu yıl 6. kez düzenlenen “Lojistik ve Ticaret Buluşması”, siyasileri, bürokratları, akademisyenleri, ilgili sektör temsilcilerini ve öğrencileri bir araya getirdi. Maltepe Üniversitesi Kültür Merkezi Dr. Reşit Galip Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinliğin açılış konuşmalarını, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşçı, Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, Maltepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş ve Maltepe Üniversitesi Uluslararası Ticaret Ve Lojistik Kulübü Başkanı Ceyhun Civelek yaptı. Üniversiteli ve liseli pek çok öğrencinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, lojistik sektörünün Türkiye ekonomisindeki önemi, geliştirilmesi için gerekli olan yatırımlar ve hedefler tartışıldı.
‘’BÜYÜME AVANTAJINIZ VARSA AYAĞINIZI KAYDIRMAYA ÇALIŞIRLAR’’
‘’Pazar günü Ankara’da gerçekleşen hain saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum’’ diyerek sözlerine başlayan T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşçı, Türkiye’nin huzur istediğini, dünya barışına katkı sağlamayı amaçladığını belirtti. Türkiye’nin sömürgeci bir zihniyetle dünya ticaret pazarından pay almak istemeyen ve bazı ülkelerin tam tersine adil, eşit ve tüm insanların huzurunu düşünen bir ülke olmak istediğini belirten Aşçı, ‘’Bu konulara şu açıdan değindim. Ülkemiz büyüme avantajları olan bir ülke ve bu şekilde avantajlarınız varsa ayağınızı kaydırmaya çalışırlar. Allah bize öyle güzel bir coğrafya nasip etmiş ki dünya haritasını önünüze koyup baktığınızda Türkiye tam bu haritanın ortasında. Bunun avantajı ise; siz hem kendiniz üretip satabilirsiniz hem de dünyada üretilmiş mallar, enerji sizin ülkenizden geçebilir’’ dedi. Türkiye’nin şuanda ithalatta, dünyadaki ticaret hacminden yüzde 1’lik bir pay aldığını dile getiren Aşçı, ‘’ihracatta ise bu rakam binde yedilerde. 2023 hedefi dahilinde de duruma baktığımızda amacımız bu rakamı yüzde 1-1,5’lara çıkarmak. İşte o zaman istediğimiz hedefe ulaşmış olacağız’’ diyerek sözlerini noktaladı.
‘’TÜRKİYE SADECE MAL VE HİZMET DEĞİL, ENERJİ GEÇİŞİNİN DE ÖNEMLİ BİR NOKTASI’’
Türkiye’nin uluslararası ticaret ve lojistik bakımından son 10 yılda yaşadığı gelişmeleri çok açık bir şekilde gördüklerini söyleyen Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar, ‘’Gerek demiryolları, gerek denizyollarında gerek hava ve kara yollarındaki gelişim göze çarpıyor. Bu anlamdaki başarımızı biz de Maltepe Üniversitesi olarak bundan 6 yıl önce başlamak suretiyle Türkiye ve dünya kamuoyuyla özellikle de öğrencilerimiz aracılığıyla paylaşmaya başladık o yüzden de bunun önemli bir etkinlik olduğunu düşünüyorum’’ diye konuştu. Türkiye’nin konumu itibariyle sadece mal ve hizmetlerin değil enerjinin geçişi anlamında da büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Karasar, ‘’Yeni dünya düzeninde ekonomik gücün enerji üzerinden kurgulanıp, planlandığı bir dönemde, enerji alanında da geçiş güzergahı üzerinde olmak Türkiye için de önemli bir ayrıcalık diye düşünüyorum’’ ifadelerinde bulundu.
‘’TÜRKİYE İHRACATA DAYALI BİR BÜYÜME POLİTİKASI İZLİYOR’’
Türkiye’nin önemli çıkış noktalarından birinin dış ticaret olduğunun altını çizen Maltepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tanyaş, ‘’Türkiye ihracata dayalı büyüme politikası izleyen bir ülke olduğu için, Avrupa’daki dış ticareti dengeleyecek yeni alanlara ihtiyacımız var. Bunlardan bazılarını Çin, Orta Asya ve Afrika olarak sayabiliriz. Dolayısıyla buralara ulaşmak için de yeni lojistik köprüler oluşturmak lazım. Bu etkinlikte de özellikle yeni dış ticaret kapılarını ve bunların lojistik köprülerini ele alacağız’’ dedi. Bu konuda yetkin, bilgili öğrenciler yetiştirmek istediklerinin de altının çizen Tanyaş, ‘’Uluslararası ticaret ve lojistiğimizin gelişmesine katkıda bulunmak istiyoruz. İnsanlarda farkındalık oluşturarak mesleğin cazibesini de ortaya koymak istiyoruz’’ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.